Kedves Olvasó, Kedves Érdeklődő!
Gönc város polgármestereként egy rövid gönci, gönc környéki túrára invitálom Önöket! Járjunk egyet Göncön, sétáljunk ki e csodálatos vidékre! A hegyi ösvények romantikus szövevénye egészen a Pálos kolostor romjaihoz vezet bennünket, melynek fő falai a mai napig szilárdan állják az időjárás sok évszázados támadását! Ha időnk engedi, megtekinthetjük a közeli Amadé vár romjait, ahonnan szép idő esetén egészen Kassáig láthatunk, de nyomon követhetjük a közeli Hernád folyó kanyarjait, jelentős számú holtágát is. Ha éppen július tájékán túrázunk, megkóstolhatjuk az egyedülállóan jellegzetes ízű, zamatos gönci barackot. A Gönci patak mentén sétálva a Potács-ház mellett lassan visszaérkezünk Göncre. Ebéd előtt bizonyosan jól fog esni egy kupica, méltán országos hírű gönci barackpálinka.
Ebéd után nézzük meg a várost! Piciny abaúji település, gazdag történelmi múlttal. Az 1590-ben kiadott első magyar nyelvű bibliát itt fordította Károlyi Gáspár magyar nyelvre, majd nyomtatta ki a közeli Vizsoly nyomdájában. Délutáni sétánkon megtekinthetjük a Károlyi Gáspár Múzeum és Biblia Kiállítást, Károlyi Gáspár szobrát, majd útba ejthetjük a Huszita házat, melynek egyik épületében helytörténeti kiállítás is látható. Pincéjében nézzük meg együtt a híres gönci hordót, melyben annak idején Tokaj borát szállították messzi északi országokba, s mely a mai napig is mértékegységül szolgál a tokaji aszú készítésénél.
Uzsonnára gönci baracklekváros kenyeret ajánlok! Aztán üljünk autóba, merészkedjünk egy kicsit távolabb is Gönctől! Látogassunk el a néhány kilométerre fekvő Kassára, Füzér várába, Hollóházára, a porcelángyárba. Sátoraljaújhely és Sárospatak felé kanyarodva az Aranyosi völgyön át visszaérkezünk Göncre, útba ejtve Boldogkő és Regéc várát is.
Kedves Olvasó! Bízom abban, hogy rövid, képzeletbeli túránk felkeltette érdeklődését és a közeli-távoli jövőben vendégül láthatjuk városunkban! Önnek se maradjon csupán „térkép e táj” !
Szeretettel várjuk Gönc városában!
Sivák János
polgármester